CBSE, 2023-24 oturumundan itibaren Temel Aşama için Ulusal Müfredat Çerçevesini benimser

ManK

New member

YENİ DELHİ: Orta Öğretim Merkez Kurulu, bağlı okullarla soruşturma yaptı CBSE Gerçekleştir Temel Aşama için Ulusal Müfredat Çerçevesi (NCFFS) mevcut 2023-24 akademik oturumunun.
“CBSE, Temel Aşama için Ulusal Müfredat Çerçevesi – 2022’yi benimsemiştir ve beş yıllık hazırlık aşaması eğitiminin yeni yapısı (Anaokulundan II. Sınıfa kadar) bu oturumda 2023-24 oturumunda tanıtılacaktır. CBSE Okulları 3-8 yaş grubundaki öğrencilere hazırlık aşaması eğitimi veren,” CBSE Genelgesi okur.
Temel Aşama 2022 için Ulusal Müfredat Çerçevesi, Ulusal Eğitim Araştırma ve Öğretim Konseyi (NCERT) tarafından Ulusal Eğitim Politikası 2020’nin rehberliğinde geliştirilmiştir. Okullar ve eğitimciler için müfredat ve ders programlarının tasarlanması ve geliştirilmesinde bir kılavuz olması amaçlanmıştır. ve ulusal eğitim hedeflerine uygun öğretim materyalleri. Resmi bildiride CBSE, ilköğretim veya okul öncesi eğitim veren okullara müfredat, pedagoji, değerlendirme ve NCFFS-2022’de ayrıntıları verilen diğer alanlarla ilgili tavsiyelere uymalarını tavsiye etti.
Temel Aşama için Ulusal Müfredat Çerçevesi, NCF-FS, uygulanmasında hayati bir rol oynayan birçok örnek ve çizim içerir. “Soyut kavramları açıklığa kavuşturmaya, öğrenmeyi güçlendirmeye ve yeni fikirleri uygulayıcılar için daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı oluyorlar. Anlamayı geliştirmek, katılımı teşvik etmek ve kavramların uygulanabileceği somut yolları detaylandırmak için çok sayıda örnek uygun bir şekilde dahil edilmiştir. Bu resimlere bakın ve onları çocukların ihtiyaçlarına ve bağlamlarına göre bağlamsallaştırın” diye devam ediyor yazı.
İndirmek: NCFFS’nin uygulanmasına ilişkin CBSE genelgesi
Bir başka büyük güncellemede CBSE, okulları akademik oturumlarına 1 Nisan’dan önce başlamamaları konusunda uyardı. Akademisyenler kadar önemli olan değerler eğitimi, sağlık ve beden eğitimi, iş eğitimi ve toplum hizmeti.