BT’nin üzerinde bir “bulut” var. Uzmanlar geleceği bulutta veya görünmez sensörlerde görüyor

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Uzmanlar buna “Sessiz Devrim” adını veriyor. Şirketlerde sunucu odalarına sahip olma ihtiyacının yerini alan bulut yani sanal uzak depolamadan bahsediyoruz. Çek Cumhuriyeti’nde bu yıl “ulusal bulut” projesinin tamamlanmasından bile bahsediliyor. Microsoft ve Amazon gibi devler şimdiden tedarikçi hizmetlerine başvuruyor.

2025 yılına gelindiğinde yeni dijital girişimlerin yüzde 95’inin bulut platformları üzerine kurulacağı öngörülüyor. Uzmanlara göre bulut, her ne kadar daha incelikli bir devrim olsa da, mevcut yapay zeka patlaması kadar temel bir öneme sahip.

Jan Pokorný, “Çek şirketleri, sistemlerini buluta aktararak, özellikle donanım alımı ve bakımıyla ilgili bir dizi maliyet ve endişeyi azaltacaklarının giderek daha fazla farkına varıyor, çünkü bulut operasyonları daha sonra tedarikçiler tarafından yönetilebiliyor” diyor. Gordic’in bulut bilişim bölümünün başkanı.

Bulut depolama

• Verileri yedeklemenin ve ardından farklı cihazlar, platformlar veya kullanıcılar arasında paylaşmanın bir yolu.
  • Basitçe söylemek gerekirse, operatörün sunucusunda kişisel verileri kaydedebileceğiniz ve daha sonra dünyanın her yerinden erişebileceğiniz belirli bir yerdir.
  • Çek Cumhuriyeti’nde insanlar ve şirketler Apple cihazlarında iCloud, Windows’ta OneDrive veya Android’de Google Drive gibi platformları kullanıyor.

Bazı Çek kuruluşları, bulutun getirdiği yenilikler de dahil olmak üzere bulut teknolojilerini halihazırda aktif olarak kullanıyor. Pokorný’ye göre bu, Çek şirketlerinin yeni trendlere uyum sağlama yeteneğini gösteriyor. Öte yandan hâlâ buluta geçişle ilgili zorluklarla mücadele eden şirketler de var.

Amerikan yazılım şirketi Red Hat’in Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’dan sorumlu ülke müdürü Zdeňka Van der Zwan, “Temel engeller arasında bilgi ve uzman eksikliğinin yanı sıra güvenlik veya mali sınırlamalarla ilgili endişeler de yer alıyor” diyor.

Uzmanlara göre siber saldırıların arttığı bir dönemde bulut yedekleme giderek daha önemli hale geliyor. Van der Zwan’a göre şirketlerin buluta geçişi aynı zamanda operasyonları için esneklik, kolay ölçeklenebilirlik ve en modern teknolojilere erişim imkanı gibi önemli avantajlar da sağlıyor.

“Bu dönüşüm yapay zekadaki devrime benzetilebilir. BT dünyası, şirketlerin iş yapma ve yenilik yapma biçimini değiştiren bu teknolojileri birbirine bağlamaya doğru ilerliyor” diyor Van der Zwan.

Ajjaklara göre bulut yapay zekadan önce geliyor. Gordic’in uygulama yazılımı geliştirme departmanı başkanı Michal Polák, “Bulut olmasaydı yapay zeka şu anki yerinde olmazdı” diye açıklıyor.

Bulutun dezavantajları arasında maliyetlerin öngörülememesi yer alır. Örneğin bazı işletmeler, yalnızca bulut çözümlerini kullanırken uyulması zor görünen GDPR gibi yasalarla karşılaşıyor. Nutanix Kurumsal Bulut Endeksi’ne göre şirketlerin yüzde 85’i genel bulutun yüksek maliyetiyle mücadele ediyor. Hatta şirketlerin yüzde 34’ü bunları önemli bir sorun olarak görüyor.

Vhosting’in ticari direktörü David Lintimer’a göre şirketler gelecekte hibrit bir modele yönelebilir. Verilerin bir kısmı bulutta, bir kısmı da yerel depolamada. “Bulut ülkesine geri dönüş, ihtiyaçları orijinal bulut tekliflerinin ötesine geçen kuruluşlar için alternatif bir çözüm sunuyor. Aynı zamanda bu, özellikle orta ölçekli şirketler için maliyet optimizasyonu açısından önemli bir fırsatı temsil ediyor”, diyor Lintimer.

Kuantum çağı gelecek mi?

Yapay zeka, tüm yıl boyunca konuşulan bir anın büyüsü. Ancak uzmanlara göre şu anda bundan sonra ne olacağının hikayesi, daha büyük vizyona sahip bir şey yazılıyor. Örneğin IBM, günümüzün süper bilgisayarları için yıllar sürecek sorunları dakikalar içinde çözebilecek tamamen yeni bir bilgi işlem türünde ilerleme kaydedildiğini duyurdu.

Red Hat’te sistem mühendisi olan Patrik Plachý, “Bu, IBM, Google ve diğerleri gibi şirketler tarafından geliştirilen bir teknoloji olan kuantum hesaplamanın farkıdır” diyor.

Bir kuantum bilgisayar

Ona göre, artık büyük teknolojik oyuncular arasında işlevsel, operasyonel açıdan verimli bir kuantum bilgisayar yaratmayı başarmaya çalışan bir yarışa tanık oluyoruz. Şu ana kadar klasik bilgisayarların çözemediği sorunları kuantum bilgisayarların çözebildiği kanıtlandı. Ancak kuantum bilgisayarlar henüz pratik olarak kullanılabilir durumda değil.

“Daha yolun başındayız. Bu tür güçlü bilgisayarlar son derece kararsızdır ve daha uzun hesaplamalar için kullanılamaz. Ayrıca pahalıdırlar ve çok enerji yoğundurlar. Ayrıca belirli bir ortama ihtiyaçları var. Trask danışmanı Štěpán Raichl, yalnızca mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda çalışıyorlar” diyor.

Genel olarak kuantum bilgisayarların gelecekte ilk kullanımının veri şifre çözme olacağı düşünülüyor ve bu da gerçekten büyük bir risk taşıyor. Gelecekte bir kuantum bilgisayar teorik olarak bugün internet üzerinden ilettiğimiz verilerin şifresini çözebilecek ve bunların güvenli bir şekilde iletildiğini düşünebilecek. Ancak eğer biri bunları kaydederse (bugün bunun bir önemi yok çünkü şifrelerini çözemiyorlar), o zaman birkaç yıl içinde bunları bir kuantum bilgisayar yardımıyla kolaylıkla çözebilirler.

Raichl, “Yani bugün ilettiğimiz tüm bilgileri öğrenecek” diye uyarıyor. Uzmanlara göre, “talep üzerine” kısmi hesaplamalar muhtemelen BT altyapısı için temel bir unsur olacaktır; bunların oluşturulduğu görevleri kuantum bilgisayara gönderirsiniz ve ardından kendi ekseninizde sonuçla çalışırsınız. İlk bilgisayarlara benzer.

“Kuantum yapay zekanın ortaya çıkışıyla ilgili de pek çok tartışma var ama şimdilik buradayım. Bu kesinlikle iki teknolojinin bir araya gelebileceği alanlardan biri, ancak bundan ne zaman, nasıl ve ne çıkacağını henüz tahmin edebildiğimizi bile düşünmüyorum” diyor teknoloji şirketi Geetoo’nun başkanı Vladimír Kvaš.

Kelebekler üzerinde bile sensörler

“Küçük BT” olarak adlandırılan şey dijital dünyada da büyük bir sorundur. Minyatürleştirme. “Bugün zaten bir kelebeğe takabileceğiniz sensörler var, el feneri olmayan sensörler, etraftaki Wi-Fi arka planından enerji alan sensörler var. Yakında etrafımızda dev bir sensör ağına sahip olacağız. Ucuz ve okunması kolay olacak; sensörler kağıt veya kumaş üzerine basılabilecek. Onlar sayesinde çevremizi ve çevremizi çok daha iyi görebiliyoruz. Çok büyük miktarda veri toplayacağız” diye açıklıyor Trask’ın baş teknoloji sorumlusu Jan Antoš.

İyimserler ve kötümserler onlarla nasıl farklı şekilde çalışacağımızı görüyorlar. Ancak bazen verinin kendisinden ziyade kuruluşun sensörlerden hangi bilgileri alması gerektiği sorusu ortaya çıkıyor. Şu anda sensörlerin sloganı “daha küçük, daha iyi”dir.

“Bazı sensörler iğne ucu kadar büyüktür ve örneğin akıllı telefonlar, yakınlık sensörü, parmak izi sensörü, GPS yer belirleyici, jiroskop, ivmeölçer ve barometre gibi düzinelerce sensörle donatılmıştır veya bir kalp atış hızı sensörü” diye açıklıyor Red Hat’ten Plachý.

BT’deki minyatürleştirme ve sensörler birçok sektörde yenilikçi alanlar açıyor. Örneğin, sağlık hizmetlerinde hayati fonksiyonların ve kişiselleştirilmiş bakımın izlenmesine olanak tanıyor, endüstride ekipmanların durumunu izleyerek üretim verimliliğini artırıyor ve akıllı şehirlerde sensörler ulaşımın, enerjinin veya atıkların verimli yönetimi için veri sağlıyor.

“Nesnelerin İnterneti” veya IoT alanında sensörler, bireysel cihazları birbirine bağlayarak akıllı evlerden endüstriyel ekipmanlara kadar karşılıklı iletişimi mümkün kılar. Van Der Zwan, “Genel olarak sensörlerin minyatürleştirilmesi, izleme ve otomasyonda devrim yaratıyor ve daha verimli bir dünyayı şekillendiriyor” diye bitiriyor.