Border-Gavaskar Trophy: Barodian çaycının dönüşü Avustralyalı vurucuları büyüledi | kriket haberleri

QasiM

Global Mod
Global Mod
Farmhand’in oğlu Mahesh, Ashwin benzeri eylemiyle pratik yapmalarına yardım ediyor
VADODARA: Avustralyalı kriketçiler, 9 Şubat’ta başlayacak olan Hindistan’a karşı dörtlü Test serisi öncesinde tüm durakları çekiyor. , Mahesh Pithiya, Ravichandran Ashwin’in nadir bir ‘klonu’, seri boyunca bazı spin dostu yüzeyler için hazırlanıyor. Ve tabii ki Ashwin’in ölümcül molalarına hazırlanın.
21 yaşındaki Pithiya’nın hikayesi, bovling oyunu gibi ilham verici. Bir çiftlik işçisinin oğlu Junagadh On yıl önce Gujarat’ta Pithiya iyi bir çift bowling ayakkabısı almakta zorlandı. Neden sadece ayakkabı, Baroda iplikçisi sık sık borç parayla yiyecek almak zorunda kalıyordu. Hatta bir noktada bir çay tezgahında çalışarak iki yakayı bir araya getirmek için müşterilere hizmet verdi.

4

Neyse ki, sağ kol-off-spinner savaşı geçmişte kaldı gibi görünüyor. Son iki gündür, Pithiya’nın Ashwin’in “kopyası” gibi göründüğü gerçeğinden etkilenmiş görünen Avustralyalı kriketçilerle birlikte lüks bir Bengaluru otelinde kalıyor.
İlginç bir şekilde Pithiya, 2013’te 11 yaşına gelene kadar yıldız Hindistan iplikçisini iş başında görmedi.

“Maddi durumumuzdan dolayı evde televizyon yoktu. İlk defa gördüm. Aswin Pithiya, Bengaluru’dan TOI’ye “Hindistan-Batı Hint Adaları dizisi sırasında şehrimizdeki bir paan tezgahında canlı yayında” dedi.
Pithiya, daha iyi kriket fırsatları için çaylak spinner’ı Vadodara’ya taşımayı öneren Porbandar kampında yerel bir koç tarafından fark edildi. “Hemen karar verdim ve katıldım. Motibag kriket kulübü 2014’te Vadodara’da forma giydi” dedi. Resmi maçlarda oynamaya başlasa da maddi imkansızlıklar nedeniyle ilk yıllar kolay geçmedi.

Avustralyalılar, Hindistan ile yapacakları test serileri öncesinde @ashwinravi99 için nasıl hazırlanıyor? Eh, sadece… https://t.co/s2C25HtZM1

— cricket.com.au (@cricketcomau) 1675419611000
Kavgaya değdi, ailem çok mutlu: Pithiya
“Bir yıldan fazla bir süre Fatehgunj bölgesindeki bir çay tezgahında çalıştım. Kulübüm yeni kriket botlarının alınmasına yardım etti ve bazıları cömertçe kriket ekipmanı bağışladı. Gündüz kriket oynamak ve geceleri çalışmak zordu ama mücadeleye değdi. Ailem çok mutlu” dedi Mahesh Pithiya.
19 yaş altı takımına girip maç parası kazanmaya başlayınca işler değişmeye başladı. Onu desteklemek için Vadodara’ya taşınan Pithiya’nın ağabeyi Dinesh de küçük bir işletme kurdu. Pithiya kısa süre önce kendi yaptı Ranji ilk maçına çıktı ve dört maçtan sekiz kaleyi aldı.

Taklitçiler, manipüle edilmiş satış konuşmaları ve aşağılama uzmanları… Avustralya’nın ne kadar uzun olduğuna özel bir göz atın… https://t.co/5ooyMwZbAx

— cricket.com.au (@cricketcomau) 1675387557000
“Kendimi şanslı sayıyorum. Gerileme uzmanı Pritesh Joshi videomu beni alan Avustralyalılara gönderdi. Ashwin gibi bowling oynarım efendim. Son iki gündür en çok Avustralyalı kaptan Steve Smith’e bowling oynadım. Bovling tarzımı beğendiğini söyleyip duruyordu. Bay Ashwin’in bovlinginden birkaç numara öğrendim,’ dedi Pithiya.
Baroda Ranji’nin koç yardımcısı Tushar Arothe, Pithiya’nın çok çalıştığını ve mütevazi geçmişinin veya mali zorluklarının tutkusunun önüne geçmesine asla izin vermediğini söyledi.
“Bu yüzden o (Pithiya) geçen yıl BCCI’nin yükselen oyuncular kampına ve bu sezon Baroda Ranji takımına seçildi” dedi. Pithiya iyi bir ilk izlenim bırakabilirse idolü Ashwin’den bazı ipuçları bile alabilir.

1/20

Border-Gavaskar Trophy: Tüm kayıtlar

Alt yazıları göster

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Sachin Tendulkar burada hala zirvede. Sachin güçlü Avustralyalılara karşı yenilmezdi ve parkta Shane Warne, Brett Lee, Glenn McGrath, Jason Gillespie ve diğerlerini düzenli olarak yendi. Avustralya’ya karşı 34 Testte Sachin, ortalama 56.24 ile 3262 tur attı ve 9 yüze ulaştı, bu da Border-Gavaskar Trophy’deki en fazla oyuncu.

Tüm zamanların en büyük kaptanlarından ve topa vuran oyuncularından biri olan Ponting, Border-Gavaskar Trophy’de Avustralya’nın en çok gol atan oyuncusu. “Punter”, Hintli bowling oyuncuları için genellikle bir kabustu. İkonik çekişmeli şutları, oyununun en önemli noktalarıydı. Hindistan’a karşı 29 Testte, ortalama 54,36 ile 2555 tur attı ve kredisinde 8 yüz puan aldı.

Mükemmel vuruş oyunu ve zarafet söz konusu olduğunda, Laxman bunun için yaratılmıştır. Avustralyalıların düzenli bir düşmanıydı. Hindistan’ın tarihi zaferine yol açan Dravid ile 376 kişilik bir ortaklıkta 281’lik unutulmaz 2001 Eden Gardens vuruşu Avustralyalılara karşı oynandı. Aus Laxman’a karşı 29 Testte ortalama 49.67 ile 2434 tur attı ve 6 asır geçirdi.

Hindistan’ın en güvenilir vurucularından biri olan Rahul ‘The Wall’ Dravid kırışıkta güçlüydü ve takımı için oynamaya devam etti. 2001’de Avustralya’ya karşı Kolkata Testinde Laxman ile ortaklıktaki 180’i çok önemliydi. 2008’de sağlam savunmasıyla Avustralyalıları hayal kırıklığına uğrattı ve hesabını açmak için 40 top aldı. Aus’a karşı 32 Testte Dravid, ortalama 39.68 ile 2143 tur attı ve 2 yüz yaptı.

Clarke, Avustralyalılar için bir koşu makinesiydi ve özellikle Hindistan’a karşı üretkendi. En ikonik vuruşlarından biri, 2012’de Sidney’de Hindistan’a karşı devasa bir 329* vurduğunda oynandı. O, özellikle zorlu Hint pistlerinde dönüş yapmakta usta olan birkaç Avustralyalıdan biriydi. Hindistan’a karşı 22 Testte Clarke, ortalama 53,92 ile 2049 tur attı ve 7 yüze ulaştı.

Kumble, oyunu oynamış en iyi iplikçilerden biri olarak kabul edilir. ‘Jumbo’, Border-Gavaskar Trophy’deki çoğu küçük kapı için listelerde başı çekiyor. Avustralya’ya karşı Kumble, 20 maçta 111 kaleyi kafa derisi yüzdü ve bu, Avustralyalılara karşı bir bowling oyuncusu tarafından en fazla olanı. En iyi bowling sayıları 8/141’dir. Ayrıca 10 fifer aldı.

Harbhajan Singh, Hindistan Takımının en iyi bowling oyuncularından biriydi. Avustralyalılara karşı sahada büyük bir rekabeti vardı. Taraftarlar, 2001’de Eden Garden’da tarihi bir test maçında kendilerine karşı yaptığı hat-trick’i asla unutamayacaklar. Testte hat-trick yapan ilk Hintliydi. Aus’a karşı 18 maçta Bhajji, 2.94’lük bir ER’de 95 kaleyi aldı. En iyi bowling sayıları 8/84 idi ve 7-fifer aldı.

Nathan Lyon, redball formatında Hindistan’a karşı Avustralya’nın en yüksek kalecisi. Harbhajan’ın 95 kalelik koşusundan sadece bir kale uzakta. Lyon, vurucuların konsantrasyonunu bozan keskin dönüşüyle tanınır. Hindistan’a karşı 22 Testte Lyon, 3.14 ER ile 94 kaleyi aldı. En iyi bowling sayıları 7-fifer ile 8/50 idi.

Ashwin, Avustralyalıların gerçek bir düşmanıdır. Nathan Lyon ile birlikte Border-Gavaskar Trophy’de en yüksek kaleci olma yolunda ilerliyor. Carromball teslimatı, cephaneliğindeki en önemli silahlardan biridir. Aus’a karşı 18 Testte Ashwin, 2,72 ER ile 89 küçük kaleyi yüzdürdü. En iyi bowling sayıları 5 beşli 7/103’tür.

Jadeja, dünya kriketinin önde gelen bacak döndürücülerinden biridir. Jadeja, Border-Gavaskar Trophy’deki çoğu kapıcı için kartta beşinci sırada yer alıyor. Jadeja, 12 maçta 2,22 ER ile 63 kaleyi kafa derisi yüzdü. En iyi bowling sayıları 6/63 ve 3 beşi var.

2012 Adelaide Testinde Ricky Ponting ve Michael Clarke arasındaki bu ortaklık, Border-Gavaskar ödülündeki koşuların en yüksek ortaklığıdır. Ponting ikonik bir 209 puan alırken, Clarke 166 koşuya katkıda bulundu.

Herkesin Hindistan’ın kaybedeceğini düşündüğü bir maçta, Laxman ve Dravid arasındaki bu büyülü ortaklık Avustralyalılara diz çöktürdü. Laxman 281 ile en yüksek test puanını aldı ve Dravid 180 puan aldı. Bu ortaklık sayesinde Hindistan tarihi test maçını kazandı ve ardından seriyi de kazandı.

Border-Gavaskar serisi 1996’da başladı. 15 seride Hindistan 9 seri kazanırken, Avustralya 2003-2004’te 5 seri kazanıp 1 berabere kaldı.

Sachin Tendulkar, Border-Gavaskar kupasında bir kişi tarafından yüzlerce rekoru elinde tutuyor. Tendulkar’ın bu rekabette kemerinin altında 9 ton var.

Anıl Kumble bu rekoru elinde tutuyor. Bacak döndürücü, Border Gavaskar Trophy’de bir vuruşta 10 beş kaleyi aldı.

Rahul Dravid en çok yakalama rekorunu elinde tutuyor. 32 maçta, çoğu fişte olmak üzere 46 yakalama aldı.

Steven Smith, Border-Gavaskar Trophy’nin tanıtılmasından bu yana tek bir seride en çok koşu rekorunu elinde tutuyor. 2014-15 Border-Gavaskar Trophy’de Smith, 4 asır ve 2 ellili ortalama 128.16 ile 769 koşu attı.