Bilim adamları ve ziyaretçiler ŞİMDİ ISC’de ‘toplam kaos’ için azarlıyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Nagpur: 108. Hint Bilim Kongresi’ne (ISC) ev sahipliği yapmak için 30 Rupi’den fazla harcadıktan sonra bile, Nagpur Üniversitesi (NU) yönetimi, tüm etkinliğin “felaketle sonuçlanmış yönetimi” nedeniyle her taraftan eleştirilerle karşı karşıya.
Akademisyenler ve NU’nun yasal üyeleri, hükümeti prestijli olayı “berbat etmekle” ve 100. yılını kutlayan tarihi kuruma “daha fazla utanç getirmekle” yöneten Şansölye Yardımcısı (VC) Subhash Chaudhari ve VC yanlısı Sanjay Dudhe’yi eleştirdiler.
Onlara göre NU, yeni VC ve VC yanlısı yönetimin 2020’de devralmasından bu yana üniversiteyi vuran birbiri ardına tartışmaların neden olduğu lekeyi temizlemek için altın bir fırsatı kaybetti.
Bilim insanı ve milletvekilleri dışında, eski bir VC bile NU’nun kötü yönetiminin yükünü taşımak zorunda kaldı. Eski VC SP Kane’in dersi ilk olarak Cuma günü Matematik Bölümü’nün Ramanujam Salonu’nda düzenlendi ve bu konferans, organizatörlere birkaç telefon görüşmesi yapıp WhatsApp mesajları göndermesinin ardından doğrulandı. Ancak plan son anda değişti.
“Konuşmak için zaman aralığı istememe rağmen, bana bir son tarih verilmedi. Bir buçuk saatlik görüşme için hazırlanmıştım ama son anda sadece 30 dakika konuşabileceğim söylendi. Üniversitemi erken bitirmek zorunda kaldım. Etkinliklerin sürekli değişmesi nedeniyle, derse katılmak isteyen birkaç kişi kaçırdı. Ana konuğu olduğum veda gecesinde tüm davetli listesi son anda değişti. Organizatörler arasında beni şok eden tam bir kafa karışıklığı vardı” dedi.
Eski VC yanlısı GS Parasher, ISC gibi bir etkinlikte Haldi Kumkum’u ağırladığı için Shikshan Manch koordinatörü Kalpana Pande ile alay etti. Görünüşe göre olay VC’nin zümresiyle sınırlıydı. Bu, mali dolandırıcılıktan başka bir şey değildir, çünkü yönetim, kubbe inşa etmek, yemek hizmeti vermek ve diğer amaçlar için multimilyon dolarlık sözleşmeler vermeden önce tek bir ihale bile düzenlememiştir. Bu, 1 lakh Rs’den daha değerli harcamalar için ihale açılmasını zorunlu kılan hükümetin Muhasebe Yasası’nın açık bir ihlalidir” dedi.
Kıdemli bir profesör TOI’ye, ISC’de tam bir kaos olduğunu ve ülkenin farklı yerlerinden gelen delegeler için zorluklara neden olduğunu söyledi. “Bize boş sertifikalar verildi ve üzerlerine isimlerimizi ve diğer detayları yazmak zorunda kaldık. Kayıtlar internet üzerinden yapıldı ancak aynı şekilde sertifika göndermeyi reddettiler” dedi.
Profesör, beş gün boyunca bilim ve teknoloji hakkında hiçbir şey olmadığını söylemeye devam etti. “Kayıt için yaklaşık bir kilometre yürümek ve uzun kuyruklarda beklemek zorunda kaldık. Organizatörler ve yönetim arasında koordinasyon yoktu. Yardım masası olmadığı için milletvekilleri kampüste dolaştı” dedi.
# ŞİMDİ başarısız olduğunda
* Yönetim ve organizatörler arasında tam koordinasyon eksikliği
* Böylesine büyük bir etkinliği organize etmek için herhangi bir planlama yapılmadı
* Davetli listeleri ancak son dakikada kesinleşir.
* Ziyaretçi delegeler için kötü düzenlemeler
* NU, Haldi Kumkum programını düzenleyerek ISC’yi yerel bir etkinlik haline getirdi
* Nereye gideceğini bilmeyen ziyaretçilere rehberlik etmek için kurulmuş bir yardım masası veya yardım hattı yok
* Genel kurul toplantıları duyuru yapılmadan son dakikada yeniden planlanır.