Biden, Gazze mektubu: Bitkilerle mücadelenin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Biden’a göre Pestvky, savaşmayan binlerce insanın güvenliğe kavuşmasına olanak sağlıyor. Biden, sosyal medya X üzerinden bunların doğru yönde atılmış adımlar olduğunu söyledi. Biden’a göre, İsrail ordusunun deliklerinin ve askeri operasyonlarının en güçlü olduğu kuzeyden insanların ayrılmasına olanak sağlayacak iki koridor oluşturulacak.

Biden, İsrailli temsilcilerin haftalardır sivillerin korunmasını iyileştirecek, Filistin topraklarına insani yardım ulaştıracak ve Filistin hareketi Hamas tarafından kaçırılan insanları serbest bırakacak adımlardan bahsettiğini de sözlerine ekledi.

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail’in mahsullerle mücadele etmeyi kabul ettiğini, kuzeydeki sınırlı arazide bu saatler için onlara ödeme yapacaklarını söyledi. Fox News tarafından yayınlanan bir röportajda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da virüsün varlığını doğruladı ancak insani yardım ürünleri hakkında konuşmayı reddetti. Netanyahu, sivillerin çatışmaların devam ettiği bölgelerden güvenli bir şekilde ayrılmasını kolaylaştırmak istediğimizi söyledi.

Haberler of Israel portalına göre Netanyahu, Hamas hareketi tarafından tutulan rehineler serbest bırakılmadıkça çatışmaya izin vermeyi bir kez daha reddetti. Ona göre Hams hareketi mücadelesini sonuna kadar sürdürecek. İsrail Başbakanı, Gazze’yi fethetmeye çalışmıyoruz, Gazze’yi işgal etmeye çalışmıyoruz ve Gazze’yi yönetmeye çalışmıyoruz dedi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne (OCHA) göre Perşembe günü 50.000 kişi kuzeyden ayrılmak için iki insani koridoru kullandı. Haberler of Israel’in bugün BM sunucusunun aktardığına göre, kuzeyde yaşayan yüz binlerce insan minimum miktarda su sağlamaya ve gerekli yiyecekleri yemeye çalışıyor.

Günde 150 insani yardım aracı

Perşembe günü Biden, Netanyahu ile yaptığı röportajlarda bir hafta boyunca mücadele verdiğini gazeteye doğruladı.

Biden’a göre insani yardımları ve yardımları artırmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ona göre hedef, her gün 150 TIR’ın yardım malzemesinin Gazze Şeridi’ne gitmesi.

Amerikan başkanına göre Çarşamba günü Filistin topraklarına yardım taşıyan 106 kamyon yola çıktı. Gazze Şeridi’ne tek giriş noktası şu anda Mısır sınırındaki Rafh kapısıdır.

Reuters ajansının kaynağına göre perşembe günü yaklaşık 100 kamyon, Refah sınır devriyesi tarafından yardımla götürüldü. OCHA 65 kamyonu rapor ediyor.