Biden, Çek Cumhuriyeti'nin büyük bir müttefik olduğunu övdü. Fiala, “Aynı değerleri paylaşıyoruz” dedi

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Toplantıda Fiala, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı, terörizm ve Karadeniz'deki durum gibi zorluklarla başa çıkmamız gerektiğini söyledi. Ona göre böyle bir durumda demokratik ülkelerin güvenlik konusunda derin işbirliği yapması bir zorunluluktur.

Biden, Çek Cumhuriyeti'nin Ukrayna'ya verdiği desteğe ve Ukraynalılar için topçu mühimmatı sağlamaya yönelik somut çabaya övgüde bulundu. Siz büyük bir müttefiksiniz, daha da yakınlaştık, daha güçlüyüz, savunma iş birliğini derinleştirdik, aynı zamanda belli bir enerji üzerinde de birlikte çalışıyoruz. Biden, Ukrayna'yı nasıl yumuşatacağımı biliyorum dedi.

Böylece Biden, Fial'i Ukrayna'ya mühimmat alımındaki faaliyetlerinden dolayı övdü. Rusya Ukrayna'da durmayacak, bu yüzden ona yardım etmeye devam etmeliyiz ve bu nedenle Sayın Bakan, bugün burada olduğunuz için teşekkür ederim, diye devam etti Amerikan başkanı. Fiala, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin çok güçlü ve uzun bir geleneğe sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Biz NATO ortağıyız ve en önemlisi aynı demokratik değerleri paylaşmamızdır. Fiala, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı, terör akımları ve Orta Doğu'daki karmaşık durum gibi çağrılarla uğraşmak zorunda olduğumuzu söyledi.

Bağımsız Slovakya'nın yaratılmasında Amerika Birleşik Devletleri'nin önemli bir rol oynadığını ve ilk başkan Tom Garrigue Masaryk'in Amerikalı bir metresi olduğunu hatırlattı. Böylece Çek Cumhuriyeti'nden gelen eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın yerini aldı.

Eski Çekya cumhurbaşkanı Václav Havel Fiala ile çekilmiş ilk fotoğrafı şaka olsun diye Biden'a getirildi. Fotoğraf, Haziran 2003'te Havlv saray fotoğrafçısı Oldich kcha tarafından Prag'daki nvtv'sinde paylaşılmıştı. Fiala, Biden'a Rony Plesl'in stüdyosundan UMPRUM öğrencisi Anna Martinkov'un açık mavi cam damlasını verdi.

Güvenlik işbirliği, karşılıklı ekonomik ilişkiler ve nükleer enerji de gündemdeydi. Konunun aynı zamanda İsrail'in Rus insansız hava aracı ve roket akışının hedefi haline geldiği Ortadoğu'daki güncel gelişme de olması gerekiyordu.

Petr Fiala, işinin başında CIA editörü William Burns ile bir toplantı yaptı ve diğer konuların yanı sıra dünyadaki güvenlik konularının önemi hakkında konuştular. Tarihte ilk kez tüm Çek gizli servislerinin editörlerini de yanına aldı. Toplantıyı keyifli ve yararlı olarak nitelendirdi.

Ukrayna'ya 180 bin hibe sözü verildi

Başbakan Fiala, Biden'la görüşeceği gün İngiliz Financial Times gazetesine, Çek Cumhuriyeti'nin Ukrayna için 180 bin adet uçaksavar mühimmatı sözleşmesi imzaladığını ve bunların önümüzdeki aylarda Ukrayna cephesine teslim edileceğini yazdı.

ABD yardım paketini ne zaman onayladı?

Amerikan Başkanı Biden, Kongre'de birkaç aydır Ukrayna'ya yeni bir Amerikan yardım paketini kabul ettirmek için boşuna çabalıyor. Norveç'te 60 milyar dolarlık yardım ABD Senatosu tarafından onaylandı ancak Cumhuriyetçi Parti'nin kontrolündeki Temsilciler Meclisi henüz onaylamadı.

Ukrayna'da durum kritik… Cephaneleri bitiyor, bu da her gün bu kararları vermek zorunda kaldıkları anlamına geliyor. Fiala, bu nedenle Avrupa geleneklerinin güvenliği ve geleceği hakkında karar verecek aynı çizgileri çizmesinin kendisi için son derece zor olduğunu yazdı.

Son aylarda Ukrayna, iki yılı aşkın Rus saldırganlığının ardından devam edecek olan askeri yardımın sağlanması ve yazın beklenen Rus saldırısına karşı kendisini korumak için Avrupalı ortaklarına yalan söylüyor.

Ancak sınırlı üretim kapasitesi nedeniyle Avrupa Birliği verdiği iki sözü de yerine getiremiyor. Bu nedenle Fiala, Norveç AB zirvesinde AB dışındaki ülkelerden mühimmat satın alınmasına yönelik bir girişim sundu.

Fiala'ya göre Batı ve Çek Cumhuriyeti'nin girişimi yeni duruma uyum sağlamak. Çek Başbakanı Financial Times'da, sorumlu bir güvenlik politikasının tonka'yı ortadan kaldırmak için savunmaya önemli yatırımlar içermesi gerektiği gerçeğine alışmamız gerektiğini yazdı.

Geçtiğimiz hafta Başkan Petr Pavel, Çek Cumhuriyeti'nin Ukrayna için AB üyesi olmayan ülkelerden satın alınabilecek 5 milyon parça mühimmat tespit ettiğini söyledi. Financial Times'ın iki raporuna göre, başlangıçta planlanan 800.000 parça mühimmatın satın alınmasının 1,5 milyar dolara (yaklaşık 35 milyar kron) mal olması gerekiyor.

Çek hükümeti ve medyasına göre şu ana kadar satın alma işlemine Kanada'dan Almanya, Polonya, Letonya, Litvanya, Estonya, Belçika, Finlandiya, Portekiz, Almanya, Norveç, Danimarka, Hollanda ve Lüksemburg'a kadar yaklaşık yirmi ülke katıldı. İzlanda veya Slovenya.