beyin göçü konusunda. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde gençlerin adımları

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Batının en iyi üniversitelerinde okudular. Pekin, Şanghay ve Yen-en’de ortaokul olarak yaşadılar ve şu anda ABD ile teknoloji kümesinin merkezinde yer alan teknoloji şirketlerinde çalıştılar. Şimdi gidin ve Avrupa’da, Japonya’da, Avustralya’da ve herhangi bir batı ülkesinde çalışın. Bunlardan sadece birkaçı ABD’ye gidiyor.

Gençlerden girişimcilere kadar herkes siyasi baskıdan, kasvetli ekonomik görünümden ve ülke içinde hakim olan çoğu zaman yorucu çalışma kültüründen şiddetle kaçmaya çalışıyor.

Sosyal veya politik ortamı sevmediğim için Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden ikisi olan Baidu ve Alibaba’da yapay zeka projelerinde çalışan 36 yaşındaki Chen Liang’ın yanına gittim. 2020 yılındaki tutuklanmayla birlikte Vak ülkeyi terk etti. Bu karar, ülkenin 2018 yılında cumhurbaşkanının görev süresi sınırlamasını kaldırmasının ardından alındı; bu, ülkenin en önde gelen temsilcisi Xi Jinping’in sınırsız bir süre boyunca iktidarda kalmasına izin verdi. Demokratik bir ülke haline gelene ve insanlar korkusuzca, kararlı kadınlar için hareket edene kadar oraya taşınmayacağım. Şu anda Londra’da Meta için çalışıyor.

Eve geri gel!

Seyahat etmenin nispeten zor olduğu 1980’lerde ve 1990’larda, ülkenin en zeki insanları Batı’da eğitim görmeye ve kalmaya çalıştı. Beyin göçü, BM’ye göre 870.000’den fazla insanın ülkeyi terk ettiği 1992 yılında zirveye ulaştı. Yoksulluktan kurtulup teknolojik bir güç ve dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline geldiği 2012 yılında bu sayı en düşük değeri olan 125.000 kişiye geriledi.

nsk hükümeti bu sorunu en başından beri biliyordu ve bu insanları kendi evinde dövmeye çalışmaya başladı. Ülkenin dört bir yanından bilim adamlarını ve nitelikli profesyonelleri çekmek için teşvikler başlattı. 2016 yılında daha önce yurtdışında eğitim gören öğrencilerin yüzde 80’inden fazlası ülkelerine döndü. Yirmi yıl sonra bu sayı nüfusun dörtte birine ulaştı. Ancak bu eğilim artık tersine döndü. BM verilerine göre pasaport ve seyahat kısıtlamalarına rağmen 2022’de 310.000’den fazla kişi göç etmedi. Yaz yılının bitiminden önceki aylarda bu şair, 2022 yılının tamamıyla aynı seviyeye ulaştı.

Pek çok kadın, Sia’nın buradaki statüsünü değiştirip ömür boyu etkili bir şekilde hüküm sürmesine izin verdikten sonra dünyayı terk etmeyi düşünmeye başladı. Yıllar süren amansız saldırılar, toplu testler ve bitmek bilmeyen karantinaların eşlik ettiği Kovid’e sıfır tolerans kampanyası, birçoğu için bardağı taşıran son damla oldu.

Şımarttığım bir ülkedeyim

Örneğin An Fu, ülkenin güneybatısındaki devlete ait bir savunma teknolojisi şirketinde mühendis olarak çalışıyordu. Ama sonra ayrılmaya karar verdi. Statü değişikliğinden sonra kendisinin ve meslektaşlarının işin kendisinden çok siyasi çalışma oturumlarına zaman harcadığını ve bunun da herkesi fazla mesai yapmaya zorladığını keşfetti.

Cumhurbaşkanı korku ve propaganda yaymaya devam ettikçe sosyal ve siyasi atmosfer gergin ve boğucu bir hal aldı. Fu, örneğin anne ve babasının pandemik köpek kısıtlamalarının gerekliliği konusunda tartışmaları üzerine onlardan uzaklaştığını ve onları protesto ettiğini belirtti. Geçtiğimiz yılın sonunda mülakatını tamamlayarak Kanada’da çalışma izni başvurusunda bulundu. Şu anda eşiyle birlikte Calgary’de.

Neden ABD’ye demir atmadı? The New York Times editörlerinin görüştüğü göçmenlerin beşte biri, bunun nedeni olarak Amerika’nın kabul ve daimi ikamet statüsüne ilişkin karmaşık ve zorlu sürecini gösterdi. Böylece, uzun süredir gelecekteki göçmenlerin giriş noktası olan ABD’de yurtdışındaki öğrencilerin etkisi 2016 yılında azalmaya başladı.

İki ülke arasındaki ilişkiler bozulmaya başladı. Örneğin 2023’ün ilk altı ayında Büyük Britanya Çin hükümetine 100.000’den fazla öğrenci vizesi vermezken, ABD yaklaşık 65.000 F1 tipi öğrenci vizesi verdi. Fu, Washington’un kara listesindeki bir üniversitede okuduğu için ABD’yi hiç düşünmediğini söyledi. Savunma sektöründe çalıştı. Bu gerçeklere rağmen, Amerikan hükümetinin güvenlik izninden güvenli geçişini engelleyebilirler. ancak her zaman sevdiği ülkede nihayet düzenin sağlandığını söyledi.

Diğer teknoloji uzmanları, daha iyi sosyal olanaklar, iş-yaşam dengesi ve silah kontrolü yasaları nedeniyle ABD yerine Kanada ve Avrupa ülkelerine öncelik verdi.

hayat acılarla dolu

Anka Angov (gazetenin editörleri röportaj yapılan kişilerin çoğunun ismini değiştirdi) 2022’de göç etmeye karar verdiğinde bir liste yaptı: Kanada, Yeni Zelanda, Almanya ve İskandinav ülkeleri. Amerika Birleşik Devletleri ona hiçbir şekilde ulaşamadı. Burada iş bulmanın kendisi için son derece zor olacağını zaten biliyordu. Yirmi yedi yaşındaki programcı, Silikon Vadisi’ndeki koşuşturma kültürünün daha çok evdeki yorucu çalışma ortamına benzediğini hissetti. En-en’de bir teknoloji şirketinin başında beş yıl çalıştıktan sonra o da bir karara vardı. Kadınlara eşit davranılacağı bir ülke arayışında olan sanatçı, bu yıl Norveç’e taşındı. Bunca yıl vergi ödedikten ve dil sınavını geçtikten sonra artık burada daimi ikametgahı var.

Artık Yen yerine yılda 20.000 dolar (452.000 Bin) kazanmamın ve maaşın geçim masrafları üzerinden vergilendirilmesinin bir önemi yok. Ama iş günümü öğleden sonra saat üçte bitirmek ve iş dışındaki hayatımın tadını çıkarmak istiyorum. Merak etmeyin, 35 yaşına geldiğinde bile çok yaşlı sayılacak. Bu, günümüzde çok yaygın olan ayrımcılık biçimlerinden biridir. Norveç hükümetinin Kovid’e sıfır tolerans politikası uygulayıp hayatını alt üst edeceği korkusuyla yaşıyor.

Kendi ifadelerine göre, göç ettikten sonra kendilerinden ayrılan teknoloji profesyonellerinin yarısı düşük maaş alıyordu. Burada özgürlüğün bedelini ödüyormuşum gibi hissediyorum canım, Amerikan kökenli yazılım mühendisi. Pekin’de otonom araçlarla ilgilenen bir girişimde röportaj verdi. Şimdi Batı Avrupa’da bir otomobil şirketinde çalışıyor. Yine de buna değer.

Göçmen Spojench stt’ye yaptığı uzun ve acı dolu yolculuğu anlattı. an ao, doğu Antung eyaletindeki fakir bir köyde büyüdü ve beş yıl önce mühendislik alanında doktora yapmak için ABD’ye geldi. Yine bu yıl okulunu bitirdikten sonra oraya gitmeyi düşünüyordu çünkü ona göre ülke Amerika dışında yükselişte. Ancak Asyalı güçlerin salgına gösterdiği tepki kararından şüphe etmesine neden oldu. Fırını zemine kurulu olduğu yere taşıyamıyorum, k.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmak bile onun için kolay olmayacak. İş teklifi aldım ve bilim ve teknoloji alanından mezun olarak kadrolu çalışan statüsüne kavuşacağım. H-1B çalışma izni çekilişi yakında yapılacak. Bu unsur için de bir ön değerlendirme yaptı: Bu yılların sonuna kadar piyangoyu kazanamama ihtimali yüzde 40. Mon’un ABD’de kalabilmesi için etrafta dolaşması gerekecek. Veya onu yurt dışında bir pozisyona çekmek için şirketinizi gönderin. Bazen geceleri bunu düşündüğümde hayatın acı ve belirsizlikle dolu olduğunu hissediyorum, kao. The New York Times’a göre o zaman uyuyamıyorum.