Başka bir kupa için şişmiş ayak bileğiyle. Arjantin, Messi'nin sonunun yaklaştığını hissediyor

QasiM

Global Mod
Global Mod
İkonik mavi-beyazlı formaları giyen milli futbol takımı, Amerika şampiyonası finalinde Kolombiya'yı 1-0 mağlup ederken, tek golü uzatmaların sonunda forvet Lautaro Martínez attı.

Kaptan Lionel Messi, “İnsanların tekrar bizimle mutlu olacağına inanıyorum” dedi.

Arjantin'deki ekonomik krizin azalmaması, yıllık enflasyonun yüzde 270 olması, kırk beş milyon Arjantinlinin neredeyse yüzde altmışının yoksulluğun sınırında yaşaması ve işsizliğin artmaya devam etmesiyle bu şaşırtıcı derecede olumlu bir haberdi. Futbolla birlikte zorluklar kısa vadede unutulur. Örneğin, finali restoranın kilitli kapısının camından izleyen 47 yaşındaki altı evsiz çocuk annesi Erika Maya, AP ajansına şunları söyledi: “Futbol gerçeklikten geçici bir kaçıştır. Bu bizim en iyi eğlencemiz ve bu yüzden çok önemli. Etrafımda olup biten her şeyi unutabiliyorum, bu yüzden başarının tadını çıkarıyorum.”

Yaralı Lionel Messi, Copy América finalinde yedek oyuncu olarak yer alıyor.

Keyif, yalnızca Arjantinlilerin en ünlüsünün önemli ölçüde topallamasıyla gölgelendi. Messi'nin sağ ayak bileği bakül büyüklüğündeydi. Doğaüstü yeteneklere sahip şutör, 66. dakikadan itibaren yedek kulübesinde oturdu, hemen kramponlarını çıkarıp duş terliklerini giydi. Yarım saat boyunca yine de acıyı atlatmaya çalıştı ama ayak bileğinin şişmesiyle devam edemedi. “Leo asla sahayı kaçırmak istemez. Onun hayatı var. Kendini en iyi hissettiği yer orası. Bunda ego ya da bencillik yok, sadece başkalarını bu işin içinde bırakmak istemiyor,” diye açıkladı antrenör Lionel Scaloni.

İlk anda devam edemeyeceğini anlayan Messi bile gözyaşlarına boğuldu. Bir sonraki Dünya Kupası'nın habercisi olarak bu kez ABD'de düzenlenen kıta şampiyonasında tek gol attı ve penaltıyı çevirmedi. Finalde onun tek atış denemesini işaretlediler. Buna rağmen devasa gümüş kupayı aldı. Bu kariyerindeki kırk beşinci kupaydı.

“Onun bizim için ne kadar önemli olduğunu kelimelerle anlatamam. Tarihteki en iyi futbolcu” diye ekledi teknik direktör Scaloni.

Otuz yedi yaşındaki Messi, Avrupa'daki kadar katı beklentilerle kesinlikle karşılaşmadığı Amerikan Miami'sinde kolayca saklandı. Hâlâ muhteşem bir futbol vizyonu sergiliyor ancak kesinlikle eskisi kadar bol değil. Henüz Dünya Kupası'na kadar iki yıl daha dayanıp dayanamayacağını söylemedi ancak kalacağı varsayılabilir.

Ama bunu yapabilecek mi? Yaşı göz önüne alındığında bu çok fazla olmaz mı?

Arjantin'in bir diğer ikonu olan Ángel Di María, Pazar günkü finalin Arjantin adına oynayacağı son 145. maç olacağını önceden duyurdu: “Ben de stoper Nicolás Otamendi'nin hayalini kurdum.” Tam da Messi'yle birlikte kupayı alırken kendisi de onlara şöyle seslendi: “Gelin, bana yardım edeceksiniz.” Hakediyorsun.”

Lionel Messi, Copy América finalinde sakatlığı nedeniyle oyuncu değişikliği yapmak zorunda kaldı.

Peki ya Messi'nin kendisi?

“Tüm milli takımımız çok sancılı bir süreçten geçiyor. Conicet araştırma enstitüsünden spor sosyoloğu Alejo Levoratti, “Leo'nun karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Son Euro'da Cristiano Ronaldo'nun başına ne geldiğini elbette biliyorsunuzdur. Yaşı ilerledikçe ve yavaş yavaş kırk yaşına yaklaşırken Portekiz milli takımının tamamının yükünü taşıyamayacağının farkına varmaz. Hayır, o artık yenilmez Süpermen değil. Çeyrek finalden çıkışa yol açan tembel performansları nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Biraz daha genç olan Messi, bir başka büyük turnuvayı daha kazanarak sorunlu bir ülkede coşku yarattı. Miami'de Copa América finali oynandığında sokaklar yine boştu. Neredeyse herkes televizyonun karşısında oturuyor ve tezahürat yapıyordu. Arjantin'de son haftalarda yaşanan protestoların ardından ulusal gurur kısa süreliğine de olsa yeniden canlandı. Sekiz kez Ballon d'Or kazanan mesih Messi yine oradaydı.

Ama ne kadar sürecek?

Peki Arjantin'e ne olacak?