Ayakkabıdan kaçtı, elleriyle çalışmak istedi. Zanaat sayesinde siparişler bile başarılı oldu

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Coedlnk kelimesini buldun mu?
Evet doğru. Pek çok kişi onunla iş yapıyor; yalnızca logo, isim vb. değil, ürünün kendisi değil, diğer her şey. Benim için de aynısı oldu, bir ismin tutuklamaya kesinlikle değeceğini, bunun en iyi kartvizit olduğunu bilmiyordum. Marka bir fırına ihtiyacım vardı, bu yüzden Leatherworker yani koedlnk kelimesinin İngilizce kaba bir çevirisini buldum. Ve daha sonra bunun aslında doğru olmadığı ortaya çıktı, çünkü yeterince ticaret ve mülk var, ancak yalnızca bir koedlnk var. Ve bunu daha az pleb yapmak için adımı yazdım.

İlk ürünü hatırlıyor musunuz? Peki onu nostaljiden gizleyebilir misin?
İlk ürün tam anlamıyla amatör bir pandispanyaydı. İşte o zaman kendi ayakkabım kırıldı ve yeni bir ayakkabı yapmaktan daha iyi bir şey düşünemedim. İlk ürünüm olarak neden en zorlarından birini seçtiğimi kendinize sorun.

Kendin Yap malzemeleri arasında bulduğumda, tornavidayla uzunluklarını kestim ve dişin saplarını matkap ucuyla deldim. Hepsi acı çekiyor. Ama nasıl oldu ve çocuğun ne kadar küçük olduğunu bilmek beni mutlu etti. Daha sonra ondan utandım ve sakinleşince onu dışarı attım. Senin adına biraz üzülüyorum, bir yük kaldırıcı olarak harika olurdu. (gülümsemek)

Ama bir ürün işe yaramadı, tutuklamalarınız nasıldı?
Çok sayıda oda görevlisi tutuklanmıştı. Evimizde ısıtılmayan bir kilerimiz vardı. Duvarı temizledim, depoların birinden ve biraz yukarısından iki masa getirdim ve basit ürünlerin nasıl yapıldığını öğrenmeye başladım.

Bir amatörü profesyonele nasıl dönüştüreceğinizi hiç öğrendiniz mi?
Kolay olmadı ve yıllarca ren geyiği üzerinde çalıştım. Yerleşimi ziyaret ettim ama kadın, bazıları insan ya da kamyon şoförü olan zanaatlar hakkında konuşmak istemedi çünkü onlara göre yerleşim ölmüştü. Kimse kurs vermedi ya da ben bulamadım.

Çek Norveçli kardeşimden, yabancı Youtube’dan çok şey öğrendim ve deneme yanılma yöntemini kullandım. Ama o kadar fazla baskı altında değildim, işim vardı, yani yapabileceğim her şey benim için bir bonustu. Ancak usta bir zanaatkar olarak ne öğreneceğimden emin değilim.

Çantalarınızı, cüzdanlarınızı, el çantalarınızı satabileceğiniz ne zaman aklınıza geldi? Arkadaşlarınıza veya ailenize danıştınız mı? Bir iş projesi geliştirdi ve pazarlama araştırması yaptı mı?
Aslında iki aşaması vardı. İlk başta kafamla çalışmanın ve üniversitede okumanın yanı sıra bir şeyler yapmam, ellerimle çalışmam gerektiğini düşündüm. Bu yüzden ilk meyvelerimle başladım. Facebook’ta bir sayfa açtım ve yavaş yavaş arkadaşlarım beni arayıp bir şeyler yapmak istediklerini söylemeye başladılar. Bu benim ilk pazarlama araştırmamdı. (gülümsemek)

İkinci aşama yıl sonunda arkadaşımla birlikte zamanın dolmaya başladığına ve birayı gerçek bir işe dönüştürme zamanının geldiğine karar verdiğimiz dönemdi. Strateji ve denge olmadan orada işe yaramadı.

Bugün güneşli bir stüdyoda çalışıyorsunuz ve 10 meslektaşınız var, sadece beşiniz mi var yoksa karma eğitim mi yapıyorsunuz?
Ron Dob için kötü. On yıl sonra, geçen yıl mayıs ayında evi garajdan eski bir tekstil fabrikasındaki 130 m2’lik stüdyoya taşıdık. Bu dönüm noktasıyla birlikte Koedlnek sıradan bir şirket haline geldi. Benim işim bu punk organizmasını ayakta tutmak ve büyütmek. Böylece hasat edilecek biri olsun, insanlar bizim hakkımızda bilgi sahibi olsun, böylece hasat edecek bir şeyimiz olsun ve ondan ve nereden bir şeyler olsun.

Meslektaşlarımdan bazıları daha çok çalışıyor ve hem solak hem de sağ elini kullanıyor, bazılarının ders çalıştıktan sonra ve zaman zaman yapacakları bir şeyler var, bu yüzden tüm siparişlerinizi elimizden geldiğince en iyi şekilde yerine getirmek için dans ediyoruz. Özellikle kasım ayından aralık ayına kadar bu bir meydan okuma, o baskıları yapmamalı mıyım?

Ürünleriniz için ilhamı nerede arıyorsunuz?
Genellikle dış mekanlardan ilham alırım, bu nedenle yeni bir ürün tanıtmak istediğimizde veya israf etmemek için artıklardan nasıl kurtulacağımızı öğrenmek istediğimizde yaptığımız ilk şey Pinterest’e gitmek olur. Daha sonra orijinal ilhamımızı mitingimize dökmeliyiz ve beğenilecek ve işe yarayacak bir şey üretmeliyiz. Çünkü harika bir ürün yaratmak bir şeydir, ancak insanlara neler yapabileceğinizi göstermek işin diğer yarısıdır.

Yapmak mı, satmak mı?
Biri olmadan diğeri gidemez. Bu endüstrinin en güzel yanı, bir gizlilik havası yaratmamamızdır; berbat bir ürün hemen yüzeye çıkar, dolayısıyla mükemmel pazarlamayla yapılan hızlı hamleler uzun sürmez. Aksine zamana uyum sağlayamadığı ve kısacası onlardan keyif alacak kadar insan olmadığı için tüm hayatını oldukça fazla atı adayan tecrübeli bir savunmayı hak etti.

Altın dip olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?
Duruma göre değişir. Tam zamanlı iş gerektiren meslekler var ve birçok kişi bunu nasıl yapacağını bilmiyor ve yapmak istemiyor. Tesisatçılar, elektrikçiler ve diğer benzer profesyoneller uzun süre önceden sözleşmeli iş yaparlar ve çok zaman harcarlar. Eğer yapabilirlerse

Jan Planika (34)

• Brno’daki Mendel Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Fakültesi’nden mezun oldu.
  • Yaklaşık yedi yıl sonra bir reklam ajansında hesap yöneticisi olarak çalıştı.
  • 2018 yılında işine başladı, elimden geldiğince yaratıcı bir freelancer, tasarımcı ve düğün ve inşaat fotoğrafları çeken bir fotoğrafçı oldu.
  • 2019 sonbaharında ke ürünlerini sattığı bir e-mağaza açtı.
  • Bekar ve iki çocuğu var.
  • Boş zamanlarınızda sıklıkla orman yollarında bisiklete binersiniz.

Bir de ekstra şeyler yapan bizler varız. Biz sadece rulo pişirmiyoruz, ürünlerimize ömür boyu ihtiyacınız olması gerekmiyor. Bu ekstra bir şey, hayatı daha iyi hale getiren bir lüks nefesi, Maslow’un piramidinin bir katmanı. Altının en altta işaretini göstermek için modernliğin zanaatını alıp onu yeni trendlerle, modayla, pazarlamayla ilişkilendirip insanlara yapabileceğimizin en iyisini göstermeliyiz. Bu, 7/24 ısrarlı çalışmayla ilgilidir, ancak sonuç bir astır.

Spch tarifi nasıl?
Başarılı olmak istiyorsanız, el sanatlarından pazarlamaya, fotoğrafçılığa, yazarlığa, yönetime ve ardından nkupho, müzakereci ve general rolüne kadar on alanı alıp bunları tek bir alanda birleştirmelisiniz. Biraz ilerlemeye başladığınızda sizi temsil edebilecek ve tüm projenin büyümesine yardımcı olabilecek yardımcılar bulun. Bu noktada uzun İK kullanmayı vb. unuttum. Al, ikisi de tk. Ancak yeni bir şey keşfetmek ve her zaman karmakarışık olsa bile bunun mantıklı olduğunu görmek harika ve sonunda tam zamanlı ve normal bir iş bulacaksınız. (gülümsemek)

İşinizle ilgili en çok keyif aldığınız şey nedir?
İnşa ederken eğleniyorum. Etkinliğimiz klasik bir etkinlikti. Bir ay içerisinde yer kazandık ve 30 m2’den 130 m2’ye taşındık. Nereye gittiğimizi, intikam almadığımızı görmek eğlenceli.

Öte yandan iş gününüz dışında bırakmayı tercih ettiğiniz bir şey var mı?
İşe yarasaydı yönetim adına kendimi affederdim. Şirketin düzenli ve düzenli çalışma rutininin açık bir anlamı vardır. Arada bir, zihinsel geriliğim o kadar ileri gidecek ki, eski baskı makinesine çıkacağım ve geri kalanını kartvizitimiz için kestiğimden emin olacağım.

En yakın maç için ne kadar dolusunuz?
Kadın ve erkek ayakkabıları gibi uzun süre hata veren ürünleri de ürün yelpazesine eklemek istiyoruz ve size geniş bir kadın eteği yapmak istiyoruz. Clem’in hedefi yaz aylarında bile tüm kokuları mükemmel hale getirip, dürüst işçiliğin ve altın işçiliğin ülkemizde hala var olduğunu insanlara göstermektir.