ABD, Ukrayna'ya yardım sistemini değiştiriyor: artık bir depo değil, doğrudan silah depolarından gelen silahlar

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Amerikan yatırımları arasında Patriot ve NASAMS uçaksavar savunma sistemlerindeki füzeler, diğer mühimmat türleri, dronlar ve bunların kod çözme sistemleri yer alıyor. Savunma Bakanı Lloyd Austin, Kiev'e askeri destek sağlayan ülkeyi koordine eden Ukrayna için sanal bir temas grubunun kurulduğunu tamamen doğruladı.

İlk başta Pentagon basında, hükümetin eski uçaksavar savunma sistemlerinin Ukrayna ekipmanına entegrasyonu için bu tür ekipmanları satın alacağını doğruladı. Tarihsel paketin bir parçası olarak topçu mühimmatını, taktik araçları, hafif silahları ve Ukrayna'da insansız hava aracı üretimine yönelik bileşenleri sıralıyor.

Bu, ordunun hemen gönderebileceği mevcut Amerikan kuvvetlerinden gelen materyalle ilgili değil. Ptek'te açıklanan yardım farklı bir mekanizmaya, yani daha sonra Ukrayna'ya malzeme tedarik eden Amerikan silah şirketlerine verilen siparişlere dayanıyor.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu duyurunun Ukrayna için ek öncelikli kapasite alımına yönelik satın alma sürecinin başlangıcını işaret ettiği belirtildi.

Politico web sitesi dördüncü bağlantıda, ekipmanın muhtemelen birkaç yıl boyunca Ukrayna'ya gelmeyeceğini yazdı. AP ajansının bildirdiğine göre askeri yardım, savunma sanayisi için uzun vadeli sözleşmeler ve aylar hatta yıllar sürebilen silah teslimatı sağlayan ABD'nin Ukrayna'ya Güvenlik Yardımı Girişimi'nin (USAI) bir parçası.

Amerikan hükümeti, Ukrayna'ya ve bölgedeki diğer ortaklara 61 milyar dolarlık askeri ve ekonomik yardımın serbest bırakılmasını onayladığında, bu hafta Kongre tarafından tahsis edilen parayı satın almalar için kullanacak. Beşinci paket, Amerikan standartlarına göre askerlik maaşınızdır.

ABD, Ukrayna'ya en önemli askeri yardım tedarikçisidir ve 2022'deki Rus işgalinden bu yana Washington, Kiev için Amerikan ordusunun güçlerinden toplanan bir grup balk silahı ve diğer malzemeleri hazırlıyor. Milyarlarca dolar değerindeki bu türden son ekleme, ABD Başkanı Joe Biden tarafından Çarşamba günü Kongre tarafından kabul edilen vergi tasarısını imzaladıktan hemen sonra açıklandı.

Amerika'nın Rus saldırganlığına karşı mücadele eden ülkelere verdiği destek, Cumhuriyetçi milletvekillerinin muhalefeti ve bu amaçla ek fon tahsis edilmesi nedeniyle birkaç ay boyunca sekteye uğradı. Biden hükümetine göre bu römorkörler Ukraynalıların savaş kodunu bilmesine neden oldu.

Belçika, lütfen acele et

Belçika, bu yıl Kiev'e F-16 jetleri teslim etmek istediğini açıkladı. Brüksel başlangıçta 2025 yılına kadar grev yapmayı planlıyordu ancak şimdi yeni bir hükümetin kurulmasını beklememeye karar verdi.

Uçağı yılsonuna kadar teslim etmek için elimizden geleni yapacağız. Savunma Bakanı Ludivine Dedonderov, “Kendi güvenliğimizin tehdit edilmeyeceğinin altını çizmek istiyorum” dedi.

Uspen, eklemeleri Dedonderová ve hükümetin kararını Ukrayna savunması için büyük bir adım olarak açıklayan Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile birlikte düzenlediği basın toplantısında duyurdu.

Belçika, Ukrayna'ya F-16 saldırıları sağlamak amacıyla koalisyon kuran az sayıda ülkeden biri. İki yıldan az bir süredir komşu Rusya'nın silahlı saldırısına karşı kendini savunan ülkenin, rekabetçi uçaklara ciddi bir ihtiyacı var. Danimarka, Hollanda ve Hollanda bile bahar aylarından bugüne yapılan eklemelerden söz etti.

Ülkenin cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyi, bugün Ukrayna için sanal tek temas grubunda, F-16'nın Ukrayna'nın müttefiklerinden aldığı ana askeri teçhizat ve teçhizattan biri olduğunu yineledi.