60 yaşın altındaki üç Nagpur girişimcisine Cornell Üniversitesi rehberlik ediyor | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod

NAGPUR: Yeni girişimlerini son yıllarda başlatan üç kentsel girişimci, bir yıl sürecek Cornell Maha 60 hızlandırma programının bir parçası olarak mentorluk alacak olan Maharashtra’dan ilk 60 kişilik grup arasında yer alıyor. 2020’de başlatılan girişim, Cornell Üniversitesi ile ortaklaşa Maharashtra Hükümeti Sanayi Bakanlığı tarafından yönetiliyor.
Amerika’nın en iyi üniversitesinden öğretim üyeleri, bu girişimcileri endüstri uzmanlarının yanında eğitmek için Mumbai’ye uçtu. Program, farklı girişimcilerle ağ kurmanın faydasına ek olarak onları çeşitli iş becerileriyle de keskinleştirdi.
Son 60’ın kohortunun kısa listeye alınması için röportajlar, sunum oturumları ve grup tartışmaları düzenlendi. Maharashtra’da kayıtlı girişimler program için uygundur. Mumbai, Pune ve çeşitli alanlardan girişimciler ilk partinin bir parçası.
Hüseyin Raşit Unboxing Art’tan, Traffic Rewards’dan Sameer Gautam ve Amol Monkar Riva Labs’tan bir yıl önce 4.000’den fazla aday arasından seçildi. Üçlü, programın tamamlanmasına yaklaştıklarında, mentorluğun işlerinde zaten kendilerine fayda sağladığını söyledi.
“Temel olarak, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere (MKOBİ’ler) daha fazla odaklanan girişimcilikte genel bir yönetim dersidir. Kişisel dersler Mumbai’de verilmektedir. Geri kalan günlerde mevcut işlerimizde sorun gidermeyi içeren çevrimiçi oturumlarımız var. Satış, pazarlama, finans ve yatırımcılara satış konuşması öğretiliyor” diyor Rasheed.
Rasheed’in girişimi Unboxing Art, insanların bunu bir kariyer haline getirmek için kendi içlerindeki yaratıcılığı keşfetmelerine yardımcı oluyor. “Akademilerde veya enstitülerde bulunmayabilecek yaratıcı formlar üzerine kısa kurslar sunuyoruz. Farklı alanlardan 6 bin 800’den fazla öğrenci Unboxing Art’tan bayıldı” dedi.
Gautam, liderlik konusunda iyi içgörülere ve doğru iş modelini sürdürme konusunda bilgiye sahiptir. “Cornell profesörleri çok değer katıyor. Bazıları dünyanın en iyi milyarderleriyle çalıştı. Program, liderlik ve müşteri keşfi gibi birden çok parçadan oluşur. Mentorluk, bir platform kurmak için doğru iş modelini öğrenmeme yardımcı oldu” dedi.
Traffic Rewards, Gautam’ın yasalara uyan bireyleri teşvik edecek bir sistem oluşturmaya karar vermesinden sonra doğdu. “Kaza kurbanlarına yardım eder, suçlulara karşı FIR’lar açar ve agresif bir şekilde onları takip ederdim. Trafik kurallarına uyanların çoğunlukta olduğunu ve ödüllendirilmesi gerektiğini düşündüm. İlk davranış olarak trafikle başladık ve diğer iyiliklere doğru genişleyebiliriz” dedi.
Morankar, Cornell Maha60’ın genel yönetim, liderlik becerileri ve pazarlama yönetimi becerilerini geliştirmesine yardımcı olduğunu söyledi. “Bu VUCA (Volatilite, Belirsizlik, Karmaşıklık, Belirsizlik) dünyasında başarılı bir organizasyonun farklı işlevsel boyutlarını anlamayı kesinlikle bize öğretti” dedi.