‘106 ülkeyi ziyaret etmiş biri olarak herkesin iyi kalpli olduğunu biliyorum’ | Nagpur Haberleri

HakikaT

Global Mod
Global Mod
Yüzden fazla ülkeyi gezdikten sonra girişimci yazar oldu Villa Kale birkaç ömür süren deneyimlerle ve seyahatlerinin tarihçesinin okuyuculara dünyayı açacağını ve olaylara tarafsız bir bakış açısıyla bakacağını umuyor. 70 yaşındaki Kale, TOI’ye verdiği röportajda, 50 yıldır günlüklerinde tuttuğu ve kitap haline getirdiği gezi hazine sandığından bahsediyor.
S. Çok az insan seyahatlerini bu kadar uzun bir süre boyunca bu kadar yakından takip eder. Nasıl yaptın?
A. Yaklaşık 50 yıl önce seyahat etmeye başladığımdan beri yaptığım her seyahat günlüğüme kaydedildi. Her akşam mutlaka sadece ziyaret ettiğim yerler hakkında değil, aynı zamanda insanlar, kültür, yemekler vs. hakkında da yazdım. hayatımın anları
S. Yüzden fazla ülkeyi gezmiş olmanıza rağmen, görünüşe göre ilk ülkeniz unutulmazdı.
A. 1968 yılıydı ve akrabam Afganistan’da bir diplomattı. 17 yaşındaydım ve iki kuzenimle (15 ve 14 yaşında) onu ziyaret etmeye karar verdim. Ailelerimiz yetişkin gözetimi olmadan seyahat etmemize izin verdi ve ardından başka bir günün hikayesi olan uzun pasaport alma sürecini başlattı. Sonunda vizeyi aldık ve o zamanlar Afganistan vizesi tamamen onların dilinde basılmıştı, hatta rakamlar bile. Kabil’e indiğimiz an, üçümüz de geçerli vizesiz seyahat ettiğimiz için gözaltına alındık. Görünüşe göre vizenin süresi dolmuştu çünkü emin olmak için çok önceden almıştık. Ayrıca Yeni Delhi’de göçmenlik memuru senaryoyu anlamadı ve uçağa binmemize izin verdi.
S. Yani, yurt dışına ilk seyahatlerinde olan üç genç ülkeye vardıklarında tutuklanıyorlar?
C. Bu gerçekten kimsenin unutamayacağı bir deneyimdi. Her neyse, Hindistan büyükelçiliğini aradım ve amcam havaalanına ulaştı ve evrakları doldurduktan sonra hepimiz ilerlememize izin verildi.
S. Ancak bunun gibi bir deneyim, başka herhangi bir gencin gelecekteki tüm seyahat planlarından vazgeçmesine yol açardı.
C. Bunun tersi oldu çünkü Afganistan’da bu Avrupalı otostopçuları gördüm ve bu şekilde seyahat etmekten büyülendim. Kısacası, sadece yürüyerek seyahat edin ve gideceğiniz yere giden herhangi bir araca ücretsiz olarak otostop çekin. Ardından biri kız olmak üzere üçümüz asansörle 15 ülke gezdik.
S. 1971’deki asansör ekibinizde kuzeniniz, kız kardeşiniz de vardı. Uzak yerler de dahil olmak üzere bu kadar çok ülkeyi dolaşmak onun için güvenli miydi?
A. Neyse ki öyleydi. Üçümüzün de güvensiz hissettiği tek bir olayla karşılaşmadık. Hatta insanlar üçümüzün yürüdüğünü gördüklerinde bize karşı ekstra korumacı davrandılar. Aileler bir gece onlarla kalmamıza izin verdi, yerel halk en iyi rotaları kullanmamıza yardım etti vs. Ama sonra farklı bir zamandı. Bu yüzden kitabıma It Was A Happy Trusting World, O Zaman adını verdim.
S. Seyahat deneyimleriniz sizi bir insan olarak değiştirdi mi?
A. Birçok yönden en önemli şey, hiçbir önyargımın olmamasıdır. Tüm insanların doğuştan iyi kalpli olduğunu keşfettim. Ziyaret ettiğiniz herhangi bir ülkede ezici bir çoğunluk, kültürünüz ve gelenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için can atacaktır. Yemek konusunda bile, 1970’lerde vejeteryan olmak Afganistan ve İran gibi ülkeleri ziyaret ederken büyük bir zorluktu çünkü her şeyde et vardı. Kısıtlı bir bütçeyle, yemek seçeneklerimiz yol kenarındaki restoranlarla sınırlıydı. Ve orada bile şefler khichdi’mi pişirmeme izin veriyor. Hatta bu etsiz yemeğin ne olduğunu görmek için etrafımı topladılar!
S. Artık seyahatleriniz ayrıntılı olarak kaydediliyor, bu artık seyahat etmenize gerek olmadığı anlamına mı geliyor?
A. Seyahat her zaman devam eder. 106 ülkeyi tamamladım ve mümkün olduğu kadar fazlasını kapsamaya çalışacağım.